Rama: Kosova e pavarur, realitet i pamohueshëm. Vuçiq heq kufjen e përkthimit

0

Kryeministri Edi Rama nisi vizitën e tij zyrtarë në Serbi, duke shënuar një moment historik për Shqipërinë, pasi kjo është hera e parë pas 68 vjetësh që një kryetar qeverie shqiptare shkon në këtë vend.

Shefi i ekzekutivit shqiptar u prit në aeroportin e Beogradit nga ministri i Jashtëm, Ivica Daçiç, me të cilin zhvilloi një takim të shkurtër në ambientet e aeroportit.

Ajo që ra në sy, sipas raportimeve të gazetarëve shqiptarë, ishte se në aeroport dhe rrugës nuk pati flamuj shqiptarë, por ata valëviteshin në qendër të kryeqytetit serb.

Më pas Rama u nis drejt qendrës së Beogradit, ku u prit nga Kryeministri Aleksandar Vuçiç me një ceremoni zyrtare. Mes tyre pati nje takim 40-minutesh koke me koke, ndersa pas pak pritet konferenca per media e dy kryeministrave.

Perpara konferences jane nenshkruar edhe tre marrëveshjeve mes dy vendeve; një për doganat, një që shqiptarët dhe serbët të udhëtojnë me karta identiteti dhe një për bashkëpunimin rinor.

Në orët e mbrëmjes Kryeministri Rama pritet të vizitojë Bashkinë e Beogradit ku do të takohet me kryebashkiakun Sinisha Mali me të cilin do të ketë një bisedë joformale.

Të martën Kryeministri Rama do të vizitojë Preshevën ku do të takohet me udhëheqësit shqiptarë, ndërkohë që do të ketë edhe një takim me qytetarët në Pallatin e Kulturës.

Mediat serbe i kanë kushtuar një rëndësi të veçantë vizitës së tij në Preshevë duke cituar Ministrin e Jashtëm, Ivica Daçiç që tha se nuk është problemi tek vizita e Ramës në Preshevë, por tek mesazhi që ai do të përcjellë.