Qeveria amerikane konfirmon se kanabisi vret qelizat e kancerit

0
epa02310452 A worker tends to cannabis plants at a growing facility for the Tikun Olam company near the northern Israeli town of Safed on 31 August 2010. In conjunction with Israel's Health Ministry, the company currently distributes cannabis or Marijuana for medicinal purposes to over 1,800 people to help relieve pain caused by various health conditions. EPA/ABIR SULTAN ISRAEL OUT

Qeveria e SHBA-së ka dhënë më në fund opinionin e saj pas deklaratave që vret qelizat e kancerit.

Të gjithë duke nisur nga hipitë e deri te teoricientët konspirativë e madje edhe disa shkencëtarë të njohur kanë argumentuar më parë se pirja ose përdorimi i kësaj barishte mund të ketë përfitime medicinale.

Kanceri vret deri në 20,000 njerëz në mbarë botën çdo ditë, sipas vlerësimeve të shëndetit global, transmeton Klan Kosova.

Hulumtuesit shëndetësor që punojnë për qeverinë e SHBA pretendojnë se kanabinoidet – përbërësit aktiv në kanabis mund të pengojnë sëmundjen duke shkaktuar vdekjen e qelizave dhe duke bllokuar enët e gjakut kyçe të nevojshme që tumoret të rriten.

Ata thonë se studimet në minj ka treguar se kanabinoidet mund të jenë në gjendje për të vrarë qelizat e kancerit – ndërsa edhe të mbrojnë qelizat normale.

Përbërësit kryesorë kimike në marijuanë u gjetën efektive në luftën kundër kancerit të zorrës së trashë, kancerit të mëlçisë, kancerit të gjirit dhe disa forma të tjera të sëmundjes.

Është sugjeruar gjithashtu se cannabidiol mund të rritë efektivitetin e kimioterapisë – pa asnjë efekt anësor.

“Studimet në minj dhe minjtë kanë treguar se kanabinoidet mund të pengojnë rritjen e tumorit duke shkaktuar vdekjen e qelizave, duke bllokuar rritjen e qelizave, dhe duke bllokuar zhvillimin e enëve të gjakut nevojshme nga tumore të dhe studimet mbi kafshët kanë treguar se kanabinoidet mund të jetë në gjendje të vrasin qelizat e kancerit, duke mbrojtur qelizat normale” ka thënë një studiues shëndetësor.

“Një studim në minj tregoi se kanabinoidet mund të mbrojë kundër inflamacionit të zorrës së trashë dhe mund të ketë potencial në reduktimin e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë, dhe ndoshta në trajtimin e saj.